Home Students Parents Community Employees  
 

 

 

 

 


 

Click HERE for a printer-friendly version of the 2014 Graduation Schedule. 

2014 Graduation Ceremony Schedule
Location: Amway Arena Location: UCF Arena
Friday, May 23    
10 a.m. Edgewater High    
3 p.m. Oak Ridge High    
8 p.m. Jones High    
    Wednesday, May 28
    7 p.m. University High
Thursday, May 29    
10 a.m. Colonial High    
3 p.m. Cypress Creek High    
8 p.m. Boone High    
    Friday, May 30
    3 p.m. Timber Creek High
    8 p.m. Ocoee High
    Saturday, May 31
    10 a.m. East River High
    3 p.m. Wekiva High
    8 p.m. Apopka High
Monday, June 2    
10 a.m. Freedom High    
3 p.m. Evans High    
8 p.m. Olympia High    
Tuesday, June 3    
10 a.m. Winter Park High    
3 p.m. Dr. Phillips High    
8 p.m. West Orange High    
    Wednesday, June 4
    8 p.m. Lake Nona High

 

Technical/ESE/Alternative Center Graduations
Wednesday, May 21  
10 a.m. Universal Education Center Universal Orlando at the AMC Cineplex
Thursday, May 22
10 a.m. Florida Mall Education Center Florida Mall (in front of hotel)
11 a.m. Project Compass Richard Coleman Centre at Goodwill Industries of Central Florida
Friday, May 23
11:30 a.m. Positive Pathways (Transition Cntr.) Ronald Blocker ELC
Thursday, May 29
7 p.m. Winter Park Tech Winter Park High School
Friday, May 30
10 a.m. BETA Ronald Blocker ELC
6 p.m. Acceleration Academy Rosen Plaza Hotel
7 p.m. Orlando Tech Jones High School
Monday, June 2
7 p.m. Westside Tech Ocoee High School
Tuesday, June 3
10 a.m. Magnolia School Magnolia School
6 p.m. Mid Florida Tech Oak Ridge High School
Wednesday, June 4
10 a.m. Orange County Virtual School Ronald Blocker ELC

 

 

 National Merit Scholars

 
 
2014 Semi-Finalists
 
Boone High
Amelia C. Cheatham
Ronald S. Heinkel
Jordan E. Ramski
Cypress Creek High
Bryan L. Peacker
Tiffany H. Tang
Dr. Phillips High
Ileia M. Mooney
John D. Zimmer
Edgewater High
Ian C. Vanness
Legacy Charter High
Rachel A. Wilder
Olympia High
Joshua T. Gray
Dalton R. Gullett
Zoey J. Klueh
Tianhao Wu
Timber Creek High
Alan H. Cat
Allison P. Miehl
University High
Joel K. Ofori
West Orange High
Jack H. Zimmerman
Winter Park High
Tanuj Badwal
Megan E. Barkdull
Theodore L. Jungreis
Ann A. McCabe
Nicholas L. Morelly
Mary B. O'Bryan
 

 Nat'l Achievement Scholars

 
2014 SEMI-FINALISTS
 
Apopka High
Sashamarie C. Kennedy
Keani Knight
Bria McDonald
Michaela C. Shaw
Olympia High
Alexander F. Harding
University High
Joel K. Ofori
West Orange High
Lude M. Richard
Winter Park High
Paul F. Gill
 
 

 Nat'l Hispanic Recognition Program

 
2014 SCHOLARS
 
Cypress Creek High
Bryan Peacker
Olympia High
Sofia Herrejon
University High
Michael Hurtado
Winter Park High
Aaron Cendan
Cecilia Mazanec
Sean Terry (Honorable Mention)
 
 

 The OCPS Advantage